Puzzle Game – wywiad z autorem 🎮

Pragnę wam dzisiaj zaprezentować wywiad z twórcą gry Puzzle Game. Młody ambitny Game Developer zgodził się powiedzieć nieco więcej o sobie i swoim dziele :)

🌄 Wprowadzenie

Nie tak dawno miała miejsce premiera gry Puzzle Game na platformie Steam. Jej autor zgłosił się do moderacji discordowego serwera PL Tutorsa z prośbą o promocję swojego dzieła, więc kimże byśmy byli, gdybyśmy odmówili pomocy?

Stąd, z tej też okazji na ww. serwerze odbył się giveaway, w którym można było wygrać jeden z pięciu kluczy do tytułowej gry! Wszystkim zwycięzcom gratulujemy 😀

Trailer gry Puzzle Game

Tyle słowem wstępu i poznajmy nareszcie bohaterów artykułu: autora i grę 😃

👤O autorze

Opowiedz nam coś o sobie

Nazywam się Patryk Kamionka, mam 18 lat. Obecnie jestem w ostatniej klasie technikum na kierunku: informatyk. Od 3 lat hobbystycznie tworze modele 3D.

Kiedy pojawiło się zainteresowanie GameDev?

Prawdopodobnie było to mniej więcej w 2012 r. Małoletni ja zawsze chciał stworzyć własnego moda do Minecrafta. Później przerodziło się to w chęć zrobienia własnej gry.

Niestety w tym wieku było to zadanie ekstremalnie trudne. W tamtym czasie się poddałem. 3 lata temu zainteresowałem się grafiką 3D. Pierwszymi tutorialami były te od “TutorsaPL”. Mniej więcej miesiąc później od tego momentu postanowiłem, że chce się rozwijać w kierunku tworzenia gier na pozycji grafika 3D. Wtedy też pojawiły się pierwsze zabawy z Unity

Ile i jakie produkcje już stworzyłeś?

Puzzle Game to pierwsza gra, która trafia do szerszej publiczności. Ale mam kilka, które jako tako działają. Mam za sobą 3 game jamy. Szczęśliwie, na każdym z nich udało się coś wykombinować. Link: https://globalgamejam.org/users/pro-g. Opiszę krótko każdą z nich:

CYBERFIND SIMULATOR

Nie jestem z niej zadowolony, ale to był mój pierwszy game jam. W grze dostajemy zlecenie na znalezienie konkretnego przedmiotu w magazynie. Czas jest ograniczony.

Don’t STOP

Gierka która nie osiągnęła swojego pełnego potencjału, ale mimo wszystko przyjemnie się gra. Gra polega na realizowaniu kulinarnych zamówień poprzez podchodzenie do wyznaczonych punktów. Haczyk polega na tym, że musimy sterować dwoma postaciami jednocześnie. Zadanie postaci A nie może być wykonane przez postać B.

With The Help Of Ancestors

Moja ulubiona ze wszystkich game jamowych. Gra polega na pozbywaniu się niechcianych korzeni i dbaniu o roślinki. Ze strony deweloperskiej gra jest o tyle ciekawa, że mimo iż miałem zamiar być zespołowym grafikiem to byłem zespołowym programistą i grafikiem ¯_(ツ)_/¯ zabrakło programistów i trzeba było
sobie poradzić.

Mam jeszcze 2 ukończone gierki, ale nie widziały one publiczności.

Cube_vs_Spheres


Moja pierwsza ukończona gra. (Swoją drogą na moim kanale YT są filmy z game jamowych gierek).

Nieupubliczniona gra

Druga nie była nigdzie publikowana. Była to prosta gierka. Ekran był podzielony na dwie części. Po prawej stronie pojawiał się kolor. Gracz miał 3 kontrolki: R, G, B. Klikając je w odpowiedni sposób, mógł wytworzyć jeden z 7 kolorów. Celem było aby stworzyć kolor wyświetlany po prawej stronie ekranu. Tworzony kolor był wyświetlany po lewej stronie. Gracz dostawał punkty za szybkość dopasowywania kolorów.

Brałem udział w kilku innych projektach zespołowych, ale żaden z nich nie został ukończony.

Czym na co dzień się zajmujesz? Jaki jest twój zawód?

Jak wspomniałem przy pierwszym pytaniu, ciągle szkoła, 5 klasa technikum informatycznego. Egzaminy zawodowe zdane. 🙂 Po szkole jestem grafikiem 3D na zlecenie (obecnie jest STOP ponieważ jestem w klasie maturalnej, trochę czasu brakuje., Kiedy nie mam zleceń to tworzę prace dla siebie (Artstation) lub kreuję jakąś grę (tak już mam plan na puzzle game 2).

Ogólnie to zajmuję się grafiką 3D, ale potrafię też programować. Web development również nie jest mi obcy, ale to akurat na niższym poziomie.

🧩 O Puzzle Game

Opowiedz nam coś o swoim dziele

Jest to krótka gra logiczna z 10 poziomami i drobną fabułą. Została stworzona mniej więcej w miesiąc (w trakcie wakacji miałem dużo czasu). Zrobiona na Unreal Engine 5.2. Stworzyłem ją solo: programowanie i grafika -> wszystko moje, ręcznie robione. Tylko dźwięki outsourcowałem z zapsplat.com (Darmowe dźwięki). Lektor to mój głos, również robiony samodzielnie, ale przyznam, że nie wyszedł zbyt dobrze.

Dla kogo jest gra?

Myślę, że każdy w wieku 12+ kto lubi gry logiczne/zagadkowe będzie zadowolony z rozgrywki. Gra była inspirowana produkcjami typu “The Room”, także jeśli komuś się to podobało, to moja gra również powinna się spodobać.

Czy gra jest trudna? Ile czasu potrzeba na jej przejście?

Część zagadek jest prosta, a część zagadek jest taka, że trzeba posiedzieć i się zastanowić. Gra jest na około 40-60 min.

Co było najtrudniejsze podczas tworzenia gry?

Będąc szczerym, nie miałem zbyt dużo problemów. Na pewno programowanie w Unreal Engine 5 było nowością. No i sam fakt, że wszystko robiłem całkowicie samemu. Trzeba było
utrzymać pewien poziom samomotywacji. Ogólnie to zdradzę, że gra początkowo miała być tylko projektem do nauczenia się Unreala, ale tak dobrze pochłaniałem wiedzę na jego temat, że przerodziło się w moją pierwsza grę na Steam. Wiedza zdobyta podczas tworzenia tego projektu zostanie wykorzystana, do stworzenia kolejnej części, tym razem chcę żeby dało się normalnie chodzić po mapie. (The room, ale pełna swoboda).

Czy chciałbyś coś podpowiedzieć swoim graczom?

Szczerze, myślę, że gra jest wystarczająco prosta + ma wbudowany system podpowiedzi.
Mogę co najwyżej powiedzieć, że z beta testów wynika, że gracze często za bardzo kombinują. Wiele zagadek jest prostszych niż się wydają.

Czy chciałbyś coś jeszcze dodać?

Gra nie jest idealna, szczególnie jeśli mowa o lektorze, ale tak to już jest, kiedy jest się solo devem. Podróż samotnego developera będzie raczej wyboista, często trzeba iść na kompromisy. Chciałbym zachęcić wszystkich mających ambicję bycia game deweloperami, do próbowania mimo przeszkód i nie bania się i pójścia na takie kompromisy, niestety ale jest to wymóg do ukończenia gry w rozsądnym czasie. Satysfakcja po ukończeniu takiego projektu jest nie do opisania.

✅ Zakończenie

Grę Puzzle Game znajdziecie na platformie Steam i możecie ją ograć na PC jak i, niespodzianka, na Steam Deck co z pewnością pozwoli cieszyć się dziełem w całym domostwie jak i poza nim 😉. Dzieło dostępne jest za przyzwoitą cenę 3$ co z całą pewnością jest na każdą kieszeń, a jednocześnie wspomoże młodego i ambitnego twórcę gier 😁

Również gorąco polecam śledzić prace graficzne Patryka na Artstation, na którym możecie zobaczyć jego piękne portfolio 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Włączyć powiadomienia? Bardzo pragnę Dam sobie radę