Trait – przyjemny code injection

Tutaj znajdziecie krótkie przedstawieniu code injection oraz mechanizmu trait w języku PHP. Zapraszam bardzo do zapoznania się artykułem

Wstęp

Cześć moi mili 🐻

Wstrzykiwanie kodu nie od dzisiaj się wykonuje. Z resztą czasami się słyszy o atakach hackerskich, które wykorzystują taki mechanizm. Dzisiaj jednak nie do końca będzie o tym, bo i może pokaże jak zrobić code injection, ale to nie będzie nic ponad to co się robi w swoim kodzie. Zatem dzisiaj przedstawię i wyjaśnię wam jak działa Trait w PHP oraz co to jest code injection.

Code injection

Co by tu dużo mówić? 😅 Jest to wstrzykiwanie kodu do już istniejącego. Taki mechanizm można użyć do hackowania, ale i też do ułatwienia sobie tworzenia kodu. Ale tak w ogóle, po co sobie ten kod wstrzykiwać? Nie można dziedziczyć czy po prostu go napisać tam gdzie ma być? No można, ale jednak dziedziczenie nie zawsze załatwi sprawę, a pisanie tego samego kodu w wielu klasach to zalicza się pod powtarzanie się.

Załóżmy, że mamy wiele ORM-owych encji…… no, a bardziej po ludzku to wiele klas, które są obiektowym odbiciem bazy danych….. Czy da się to prościej opisać? 🤔 i jesteśmy ograniczonym liniowym dziedziczeniem czyli każda klasa może dziedziczyć maksymalnie tylko po jednej klasie. Aby stworzyć dobrze działającą orm-ową encję załóżmy, że ona dziedziczy po abstrakcyjnej klasie, która ma swoje mechaniki, dzięki którym dziedziczone po niej klasy mają ułatwione zadanie bycia obiektami bazy danych. Teraz, możemy zauważyć, że w wielu, ale nie każdej, z naszej encji powtarzają się własności id, uuid, create_date, update_date, których nie możemy załatwić dziedziczeniem z prostego powodu: nie każda encja posiada te pola i nie powinna ich posiadać (nawet id nie zawsze występuje).

Zatem jesteśmy skazani na przepisywanie tych własności w kółko i w kółko? Otóż nie! Dzięki code injection możemy zrobić osobne zasoby do wstrzykiwania tych własności, dzięki czemu wystarczy ich tylko użyć, aby mieć oczekiwane własności, ale i nie tylko. Pamiętajcie, że gettery i settery też możemy tak dodać, a w zasadzie każdą metodę i własność.

Trait

Dla języka PHP z takim jednym z ładniejszych sposobów wstrzykiwania jest utworzenie Trait. Generalnie to wygląda jak pisanie klasy, więc jeśli umiesz stworzyć klasę to trait nie przysporzy Tobie problemów.

Przykład

trait IdTrait
{
  private int $id;

  public function id() : int
  {
    return $this->id;
  }
}

trait UuidTrait
{
  private string $uuid;

  public function uuid() : string
  {
    return $this->uuid;
  }
}

trait DateTrait
{
  private \DateTime $createAt;
  private \DateTime $updateAt;

  public function createAt() : \DateTime
  {
    return $this->createAt;
  }

  public function updateAt() : \DateTime
  {
    return $this->updateAt;
  }
}

i tak oto w prosty sposób utworzyliśmy trzy Trait-y. Jeden pod id, drugi pod uuid i trzeci pod daty.

Teraz w każdej klasie gdzie musielibyśmy pisać z osobna ten kod z Trait-ów wystarczy tylko użyć słowa kluczowego use w ciele klasy:

class User
{
  use IdTrait, UuidTrait, DateTrait;
  // ... reszta kodu
}

class Role
{
  use IdTrait;
  // ... reszta kodu
}

class Product
{
  use IdTrait, DateTrait;
  // ... reszta kodu
}

i to wystarczy, aby wykorzystywać to co posiadają dane Trait-y

Co do poszerzenia wiedzy na ich temat polecam dokumentację: https://www.php.net/manual/en/language.oop5.traits.php z niej dowiecie m.in. co robić gdy np. oba Trait-y mają takie same nazewnictwo własności i metod.

Podsumowanie

I to już na dzisiaj. Bardzo liczę na to, że pokazałem coś ciekawego. Dajcie feedback i znać o tym co byście chcieli jeszcze przeczytać – jestem otwarty na propozycje.

Dziękuję że jesteście ze mną i trzymajcie się cieplusio 🫂

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
1 rok temu

Planuje coś enterek o unit testach robić?

trackback
1 rok temu

[…] (do nazw) oraz kilka innych do przećwiczenia temat. Do implementacji interfejsu IMob wykorzystam Trait (o którym pisałem tutaj), aby część kodu nie pisać dwa […]

Włączyć powiadomienia? Bardzo pragnę Dam sobie radę