Dlaczego warto korzystać z Docker?

Dowiedz się, co to jest Docker i jak może pomóc w tworzeniu i wdrażaniu aplikacji w izolowanych środowiskach.

Ale najpierw czym jest Docker?

Docker to platforma pozwalająca na tworzenie, uruchamianie i zarządzanie kontenerami. Kontenery to izolowane środowiska, w których uruchamiane są aplikacje, a dzięki Dockerowi, tworzenie i uruchamianie aplikacji w kontenerach jest o wiele łatwiejsze niż tradycyjne wirtualizowanie (czyli typowe maszyny wirtualne) 😉

Zatem dlaczego warto korzystać?

Korzystanie z Docker’a ma wiele korzyści. Dzięki izolowaniu aplikacji w kontenerach, możemy uruchamiać je na różnych środowiskach, bez konieczności instalowania zależności na każdym z nich. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy nasza aplikacja korzysta z różnych wersji języków programowania, frameworków lub bibliotek. Ponadto, Docker pozwala na łatwiejsze dostarczanie aplikacji do produkcji, ponieważ kontenery można stworzyć raz, a następnie przenosić na różne serwery bez konieczności instalowania aplikacji na każdym z nich. To wszystko sprawia, że Docker jest bardzo popularnym narzędziem wśród programistów i administratorów systemów.

Oto niektóre z dodatkowych zalet korzystania z Dockera:

  • Dzięki izolacji kontenerów, można łatwiej zarządzać zależnościami aplikacji i uniknąć konfliktów między nimi.
  • Dockery są elastyczne i łatwe do skalowania – można uruchamiać je w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb aplikacji.
  • Zmiany w aplikacji można łatwo testować, gdyż każda zmiana może być uruchomiona w oddzielnym kontenerze bez wpływu na całą aplikację.
  • Docker zapewnia bezpieczeństwo aplikacji, ponieważ każdy kontener jest izolowany i odizolowany od innych kontenerów i hosta.
  • Kontenery mogą być łatwo przenoszone między różnymi platformami, co ułatwia wdrażanie aplikacji w różnych środowiskach.
  • Docker pozwala na łatwe tworzenie i zarządzanie sieciami kontenerów, co ułatwia wdrażanie aplikacji wielokontenerowych.

Jak działa Docker?

Docker to platforma, która umożliwia uruchamianie aplikacji w izolowanych kontenerach. Kontenery w Dockerze są izolowane od hosta i od innych kontenerów, a jednocześnie dzielą z hostem zasoby sprzętowe takie jak procesor, pamięć RAM czy dysk twardy.

Każdy kontener Docker składa się z warstw, które są przechowywane w formie obrazów. Obrazy Docker są szablonami, na podstawie których tworzone są kontenery. Każda warstwa obrazu zawiera pewne elementy systemu, takie jak biblioteki, narzędzia czy konfiguracje.

Kiedy Docker uruchamia kontener, tworzy na podstawie obrazu nową, pustą warstwę. Następnie na tej warstwie są montowane kolejne warstwy obrazu. Na końcu montowana jest warstwa kontenera, która zawiera zmiany wprowadzone przez użytkownika.

Dzięki temu podejściu, Docker oszczędza czas i miejsce potrzebne do tworzenia i przechowywania kontenerów. Ponieważ kontenery Docker korzystają z tych samych obrazów, wiele zależności i plików jest współdzielonych pomiędzy nimi, co pozwala na znaczne zmniejszenie ich rozmiaru i zwiększenie wydajności.

W przypadku, gdy aplikacja wymaga specyficznych zależności, Docker pozwala na ich łatwe zainstalowanie w kontenerze, bez wpływu na hosta. Kontenery w Dockerze można również łatwo skalować, co umożliwia szybkie i elastyczne dostosowanie aplikacji do zmieniających się potrzeb.

W skrócie, Docker działa na zasadzie warstw, co umożliwia szybkie i proste tworzenie oraz uruchamianie izolowanych kontenerów. Kontenery korzystają ze współdzielonych obrazów, co pozwala na znaczne zmniejszenie ich rozmiaru i zwiększenie wydajności, a także łatwe skalowanie aplikacji.

Jak używać Dockera?

Do używania Dockera potrzebujemy zainstalowanego narzędzia Docker Engine. Następnie, należy stworzyć plik Dockerfile, w którym opisujemy, jakie komendy mają zostać wykonane przy tworzeniu kontenera. Po stworzeniu pliku Dockerfile, należy zbudować obraz kontenera za pomocą komendy docker build. Gotowy obraz można następnie uruchomić za pomocą komendy docker run.

Docker Compose

Docker Compose to narzędzie, które ułatwia zarządzanie kontenerami i aplikacjami złożonymi z wielu kontenerów. Pozwala on na prostą konfigurację i uruchamianie całych aplikacji składających się z wielu kontenerów za pomocą jednego pliku konfiguracyjnego docker-compose.yml.

Jedną z zalet Docker Compose jest możliwość definiowania i zarządzania wieloma kontenerami jednocześnie w sposób bardziej intuicyjny i uporządkowany niż w przypadku ręcznego zarządzania pojedynczymi kontenerami. Dzięki temu, można szybko i łatwo uruchomić i zatrzymać całą aplikację, a także łatwo zaktualizować ją do nowszej wersji.

Dodatkowo, Docker Compose umożliwia łatwe zarządzanie sieciami i voluminami, co ułatwia przekazywanie danych pomiędzy różnymi kontenerami i aplikacjami. Dzięki temu, aplikacje działające w różnych środowiskach są bardziej niezależne od siebie i łatwiejsze do skalowania.

Przykładowo, jeśli mamy aplikację składającą się z kontenerów zawierających frontend, backend oraz bazę danych, możemy w prosty sposób zdefiniować i uruchomić wszystkie kontenery za pomocą pliku docker-compose.yml. Dodatkowo, możemy łatwo skalować poszczególne kontenery, np. dodając kolejne instancje kontenerów z backendem w celu zwiększenia wydajności.

Ja osobiście gdy coś programuję to prawie zawsze korzystam z Docker Compose, ponieważ i łatwo zainstaluję to co jest mi potrzebne, ale jak już skończę to mogę wywalić obrazy i kontenery zostawiając suchy kod wraz z plikiem docker-compose.yml, dzięki któremu będę mógł łatwo wrócić do danego projektu

Podsumowanie

Docker to narzędzie, które pozwala na tworzenie, uruchamianie i zarządzanie kontenerami, dzięki czemu aplikacje można uruchamiać w izolowanych środowiskach, co ułatwia ich przenoszenie między różnymi serwerami oraz dostarczanie do produkcji. Zalety korzystania z Docker to między innymi: izolacja aplikacji, szybkość tworzenia i uruchamiania kontenerów, łatwość zarządzania w środowisku deweloperskim i produkcyjnym, skalowalność oraz niezawodność.

Docker Compose to narzędzie, które pozwala na zarządzanie wieloma kontenerami jednocześnie, dzięki czemu można łatwo i szybko uruchomić całe środowisko aplikacji. W pliku docker-compose.yml możemy opisać wszystkie kontenery, ich parametry oraz sposób połączenia między nimi. Dzięki temu, Docker Compose ułatwia pracę z Dockerem, zwłaszcza przy tworzeniu złożonych aplikacji składających się z wielu kontenerów.

🐳

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Yumiko
Yumiko
1 rok temu

Hejka 🤗 czy jesteś wstanie wyjaśnić jak utworzyć poprawnie plik Dockerfile? 😁

Włączyć powiadomienia? Bardzo pragnę Dam sobie radę